Käesolevalt leheküljelt leiab Enlighti võrgustiku üliõpilaste tagasiside osalemistest konkurssidel, koolitustel, kursustel, konverentsidel, jm.
Johan Skytte poliitikauuringute instituudi üliõpilane Mariete Tamm õppis 2024. aasta sügisel Šveitsis Berni Ülikoolis vahetusüliõpilasena. Allpool räägib ta lähemalt saadud kogemusest.
1. Mis õpirände programmis osalesid?
Osalesin Šveitsi õpirände programmis SEMP.
2. Mida võtad kogemusest kaasa?
Üks õpirände suuremaid väärtusi oli võimalus luua rahvusvahelisi sõprussuhteid. Kohtusin inimestega, kes esindasid väga erinevaid kultuure ja traditsioone, ning see õpetas mind olema avatum ja tolerantsem erinevuste suhtes. Ühtlasi oli põnev avastada, kui erinevalt on haridussüsteemid üles ehitatud- alates õppeainete valikuvabadusest kuni õpetamisstiilideni, mis soodustavad rohkem iseseisvust ja praktilist õppimist.
3. Kuidas kuulsid võimalusest õppida Enlighti võrgustiku ülikoolis?
Läbi instituudi infokirja.
4. Mis Enlightiga seotud tegevustest soovid edaspidi osa võtta?
Kaalun uuesti õpirändele minemist ning võtta osa mõnest Enlight konverentsist.
5. Miks soovitad õppida just Enlighti võrgustikku kuuluvas Berni Ülikoolis?
Berni Ülikool on minu kogemuse põhjal suurepärane valik mitmel põhjusel. Esiteks pakub see kvaliteetset haridust ja on tuntud oma tugeva akadeemilise tausta poolest. Teiseks on ülikoolis väga rahvusvaheline õpikeskkond- toime tuleb ka ainult inglise keelega, mis teeb kohanemise lihtsamaks. Lisaks on võimalik sidemeid luua ka teiste partnerülikoolidega, näiteks saab võtta kursuseid Fribourgi Ülikoolist, mis on Bernist vaid poole tunni rongisõidu kaugusel. Samuti on ülikoolil aktiivne välistudengite võrgustik (Erasmus Student Network), mis korraldab iganädalaselt põnevaid üritusi ning üldjuhul võtsid kõik välisüliõpilased nendest osa, seega oli see hea võimalus uute inimestega tutvumiseks. Berni Ülikool pakub SEMP (Swiss-European Mobility Programme) programmi raames täiendavat stipendiumit lisaks Eesti antavale toetusele, mis muudab õppimise Bernis veidi soodsamaks. Berni kui linna eelis on selle suurepärane asukoht Šveitsi südames, kust saab rongiga mugavalt reisida nii riigisiseselt kui ka naaberriikidesse. Samas on linn väga rahulik, tudengisõbralik ning turvaline.
Olen välisriigis õppimise kogemuse üle väga tänulik ning soovitan tõesti õpinguid Berni Ülikoolis kaaluda.
6. Kuidas jõudsid selle valikuni ja mida näiteks Enlighti ülikoolidest veel kaalusid?
Kuna kaalun tulevikus magistriõpinguid välismaal, tahtsin minna riiki, kus näeksin ennast ka pikemas perspektiivis elamas. Šveits tundus selleks hea valik- tugeva haridussüsteemi, rahvusvahelise keskkonna ja elukvaliteedi poolest. Minu teiseks valikuks oli Genti Ülikool, sest kuulsin selle linna ning kooli kohta positiivset tagasisidet.
1) Mis on üliõpilaste roll üldkoosolekul?
Bilbaos toimunud mid-year üldkoosolek oli väga oluline nii üliõpilastele kui ka töötajatele. Üldkoosolekul toimus mitu paralleelselt toimuvat töögruppi, kus osalesid ka üliõpilaste esindajad. Igas töögrupis arutati kahe päeva vältel erinevate Enlightiga seotud küsimuste üle. Mina osalesin kommunikatsiooni ja nähtavuse töötoas, kus tudengina sain lisada koos teiste Enlighti tudengiesindajatega väärtuslikku üliõpilase perspektiivi Enlightiga kommunikatsiooni ja turundamise parendamiseks. Anette-Mai osales kohtumisel direktorite ja rektoritega. Samuti toimus meil tudengivõrgustiku esindajate omavaheline koosolek, kus arutasime uue semestri plaane, kuidas tudengivõrgustik saaks jätkusuutlik olla ja milline on meie tulevik.
2) Mida võtad saadud kogemusest kaasa?
Bilbaos koosolekul osalemine oli väga väärtuslik, sest kuna regulaarne töö Enlightis käib läbi veebi, oli väga hea suhelda inimestega näost-näkku ja arutada erinevate küsimuste üle, mis puudutavad kõiki Enlightis universaalselt. Sai kinnistada suhteid kaastudengitega ja luua uusi kontakte teiste ülikoolide töötajatega.
3) Kas ja kuidas toimus suhtlemine töötajate ja üliõpilaste vahel?
Üldkoosolek oli kindlasti imehea võimalus üliõpilastel ja töötajatel omavahel rohkem suhelda. Tudengivõrgustiku esindajana on väga huvitav puutuda kokku erinevates valdkondades teiste ülikoolide esindajate ja töötajatega. See annab palju laiapõhjalisema vaate kogu Enlighti tööle. Töögrupis oli tunda, kuidas tudengite arvamust väga oodati ja võeti kuulda.
1. Mis võimalusi on Enlight sulle pakkunud?
Teele: Olen tutvunud võrgustiku ülikoolide üliõpilasesinduste ülesehituse, töökorralduse ja liikmetega, saanud ülevaate sealsete tudengite igapäevaprobleemidest ning jaganud parimaid tavasid murede lahendamiseks.
Anette-Mai: Enlight on mul aidanud luua väga olulise suhtevõrgustiku. Tutvused eri riikide ülikoolides on tähtsad ja võimaldavad jagada kogemusi nii ülikoolide kui ka üliõpilasesinduste struktuuride arusaamises ja poliitilistes küsimustes.
Kirke: Kuna kuulun Enlighti tudengivõrgustikku, olen saanud kohtuda uute inimestega võrgustiku teistest ülikoolidest ja rääkida kaasa üliõpilastega seotud teemadel.
2. Mida võtad saadud kogemusest kaasa?
Teele: Võtan kaasa teadmise, et ülikoolides on rahvusvahelisel tasandil samad mured. Samuti olen saanud kasulikke rahvusvahelisi kontakte ja näinud, kuidas eri kultuurid probleeme lahendavad.
Anette-Mai: Olen Enlighti tudengivõrgustikus ja minu ülesanne oli korraldada üliõpilasesindajate konverents. Võtan seega kindlasti kaasa välismaal ürituse korralduse kogemuse, samuti kõik tekkinud tutvused, teadmised ja ideed, et edendada nii enda kui ka üliõpilaste olukorda ning Enlighti tudengivõrgustikku.
Kirke: Minu jaoks oli väga väärtuslik kohtuda teiste ülikoolide inimestega, et saada teada, kuidas seal asju ajatakse ja mida on meil sellest õppida. See aitab mõista, kui palju on eri arvamusi ja väljavaateid.
3. Kuidas kuulsid Enlightist?
Teele: Instituudi meililistist.
Anette-Mai: Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse juhatuse aseesimehena olen osa Enlighti tudengivõrgustikust ja kuulsin seekaudu Enlightist.
Kirke: Kuulsin Enlighti lühiajalistest programmidest üliõpilaste infolisti kaudu, aga hiljem sain rohkem teada tänu oma tööle Enlighti tudengivõrgustiku esindajana.
4. Millistest Enlighti üritustest sooviksid edaspidi osa võtta?
Teele: Konverentsidest, arendusseminaridest ja lühiajalisest õpirändest.
Anette-Mai: Tudengiesindajana sooviksin veel osaleda sarnastel konverentsidel, et jätkata tööd juba tuttavate inimestega. Samuti tahaksin kindlasti näha, mis on Enlighti lühiajaline õpiränne. Kui Eestis toimuvad Enlightiga seotud üritused, sooviksin ka nende kohta rohkem infot, et osaleda.
Kirke: Esindajana soovin kindlasti osa võtta konverentsidest ja olen mõelnud ka lühiajalise õpirände peale. Samuti võtaksin osa Eestis toimuvatest Enlighti üritustest.
"Studying at the University of Groningen through the Erasmus BIP Course has been an exceptional experience that has not only expanded my academic knowledge but also enriched my personal growth. I would highly recommend this university to any student seeking a challenging yet rewarding educational experience in a welcoming international environment."
- Ivan Puhachov, Tartu Ülikooli infotehnoloogiliste süsteemide arenduse üliõpilane (juuni, 2024)
"Kohtusin inimestega, kes esindasid väga erinevaid kultuure ja traditsioone, ning see õpetas mind olema avatum ja tolerantsem erinevuste suhtes. Ühtlasi oli põnev avastada, kui erinevalt on haridussüsteemid üles ehitatud- alates õppeainete valikuvabadusest kuni õpetamisstiilideni, mis soodustavad rohkem iseseisvust ja praktilist õppimist."
- Mariete Tamm, Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi üliõpilane (jaanuar, 2025)